Model BKCB-H1500 BKCB-H1800
Introduction:
Download
Horizontal Laminar Flow Cabinet BKCB-H
Features:
9. Perfect alarm system:
 Laminar Flow Cabinet
Technical Parameters:
Model
BKCB-H1500
BKCB-H1800
Flow Mode
Horizontal flow
Number of Users
1~2
1~3
Rated Power
1250VA(including operating area socket load 500VA)
2000VA(including operating area socket load 500VA)
Power Supply
220V±10%, 50Hz(Standard); 110±10%V, 60Hz(Optional)
Airflow Velocity
0.2m/s~0.45m/s
Noise
≤65dB(A)
Lighting
≥300lx
Vibration
≤5μm(rms)
Safety
Colonies Number≤0.5CFU/30min
Clean Grade
ISO level 5(100 levels)
Filtration Efficiency
HEPA(H14) high efficiency filter, filtration efficiency for 0.3μm particle≥99.995%
Work Surface Height
750mm(Customized)
Standard Accessory
LED lamp*2, UV lamp*2, Base stand, Waterproof socket*2, Temperature and humidity sensor
Optional Accessory
Armrest*2
Net Weight
220kg
260kg
Gross Weight
299kg
355kg
External Size(W*D*H)
1500*800*1730mm
1800*800*1930mm
Internal Size(W*D*H)
1400*500*600mm
1700*500*730mm
Package Size(W*D*H)
1760*1010*1340mm
2060*1010*1500mm